Jednym z zadań naszego projektu jest poznawanie rodzinnego miasta poprzez wycieczki. 31 marca 2011 r grupa Pszczółek ( 4 latki) i grupa Stokrotek ( 4 i 5 latki) pojechała na wycieczkę do Muzeum na Zamek Lubelski. Jest to obronny kompleks na wzgórzu bardzo mocno związany z dziejami Lublina. Składa się z gotyckiej baszty, Kaplicy Św. Trójcy ozdobionymi freskami rusko - bizantyjskimi. Dla podkreślenia charakteru i przeznaczenia budowli nad bramą wejściową zostały umieszczone groźnie wyglądające topory i rózgi wiktorskie. Wymieniony obiekt należy do Muzeum Lubelskiego, jednej z najciekawszych tego typu placówek w Polsce. Zbiory muzeum liczą 100 tys. eksponatów.
Przedszkolaki zwiedziły między innymi wystawy malarstwa, etnograficzną, myśliwską, oglądały stare monety oraz mogły zobaczyć prawdziwą Czarcią Łapę znaną im do tej pory tylko z legendy. Szczególnie podobały się dzieciom dzieła malarstwa polskiego w tym obraz " Unia Lubelska" Jana Matejki.
Następnie uliczkami Starego Miasta,
przeszły obok Trybunału Koronnego, związanego również z legendą o Czarciej Łapie. Dawniej mieścił się tu sąd apelacyjny, obecnie znajduje się w nim Pałac Ślubów.
i udały się pod Bramę Krakowską -XIV wieczną bramę, strzegącą przed wiekami dostępu do Starego Miasta, historycznego symbolu grodu.
Miały okazję porównać czy wygląda ona tak samo jak ta w holu naszego przedszkola. Kolejnym etapem wycieczki była Archikatedra Lubelska z cudownym obrazem Matki Bożej Płaczącej i sala akustyczna.
Niezwykłość sali akustycznej polega na tym, że jak się stanie w jednym kącie i coś powie szeptem to osoba w drugim kącie może wyraźnie usłyszeć wypowiadane słowa. Uliczkami Starego Miasta
przedszkolaki udały się na Plac po Farze, gdzie zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Plac po Farze to fundamenty kościoła farnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Znaleziono wtedy resztki sklepień żebrowych oraz inne fragmenty z kościoła św. Michała. Obecnie Plac Po Farze jest częstym miejscem koncertów oraz spotkań Lublinian.
Plac po Farze był ostatnim etapem wycieczki, która dzieciom bardzo się podobała, bo pozwoliła im lepiej poznać swoje rodzinne miasto - Lublin.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz